VIDEO: Nõuanded lapse ohutuks sõidutamiseks autos

Autos ega bussis ei tohi kunagi last süles sõidutada, sest see on lapsele ohtlik.

Kui auto kiirus avarii hetkel on 10km/h, muutub 10kg kaaluv kinnitamata laps kokkupõrke korral umbes 100kg raskuseks. Ning kui ta istub turvavööga kinnitatud täiskasvanu süles, ei jõua viimane teda kokkupõrkes üldjuhul kinni hoida. Katsed on tõestanud, et täiskasvanud inimene ei suuda kinni hoida 8kg kaaluva last juba kiirusel 24km/h toimunud kokkupõrkes ning laps lendab kätevahel välja. Kui laps istub turvavööga kinnitatud täiskasvanu süles, siis väiksema kiiruse juures toimuva liiklusõnnetuse või äkkpidurduse korral haarab täiskasvanu lapsest instinktiivselt kinni nii kõvasti, et võib oma haardega last vigastada.

Ühe turvavööga kinnitatult saavad vigastada nii laps kui ka täiskasvanu. Kui laps ja teda süles hoidev täiskasvanud on kinnitatud ühe ja sama turvavööga, surutakse laps kokkupõrke korral täiskasvanu ja turvavöö vahele. Ning mõlemad võivad saada üliraskeid vigastusi.

Lapsele on oluline algusest peale õpetada, et põhjuseta ei tohi turvavööd avada ning ei tasu ka last kiita, kui ta õpib turvaöö iseseisva kinnitamise.

Lapsele tuleb selgitada miks on ohtlik turvavööd sõiduajal avada ja keelata seda teha. Kui oled avastanud, et laps on sõidu ajal avanud, peatage koheselt auto ning kinnita turvavöö uuesti. Kui vaja, siis pead kordama seda kasvatusliku meetodid veelkord. Ise tehtud süsteemid või lahendused, mis välistavad võimaluse turvavöö lukku avada ei ole lubatud. Liiklusõnnetusjuhtumi korral peab kolmandal isikul olema võimaik avada turvavöö kiiresti ja lihtsalt. Et su laps vajadusel autost välja võtta.

Kui laps kipub turvatooli rihmasid sõiduajal lahti tegema, siis tasub kaaluda rihmadega turvaistme vahetamist löögipadjaga turvaismte vastu, mida lapsel ei ole nii lihtne võimalik ise avada.


Pane oma laps autosse ja võta ta autost välja ainult kõnnitee poolselt küljest. Esiteks on nii kordades ohutum, sest sa ei astu otse teistele autodele ette ning lapsel tekib nii harjumus edaspidi väljuda just kõnniteepoolselt küljelt. Enne sõidu alustamist kontrolli, et ustel on lapselukk peal. Väikelapsed võivad sõiduajal ootamatult ukse avada.

Paigalda beebipeegel

Väga ohtlik on sõiduajal lapsega tegelemine, sest see on sõidukiroolis kõrvaline tegevust ning seab ohtu nii kaasreisijad kui -liiklejad. Soovitame kõik tegevused lapsega teha enne sõidu alustamist või pidada auto tegutsemise ajaks kinni. Kui laps on tagaistmel seljaga sõidusuunas turvatoolis ja sa soovid näha mida ta teeb, siis on võimalik selleks paigaldada spetsiaalne beebipeegel.

Ära jäta last üksinda autosse

Väikelast ei tohi kunagi jätta üksinda autosse istuma või magama. Põhjuseks on selleks mitu. Kui laps on ärgates rihmadega kinni, võib ta minna hüsteeriasse. Kui aga jätta iste lahtiselt ja laps istmesse kinnitatult, võib rabelema hakkav laps koos istmega kummuli esiistmesse kukkuda. Samuti võib suvel autos temperatuur palava ilmaga kiiresti tõusta väga kõrgele ning laps võib autos üle kuumeneda juba 15 minutiga.

Kinnitamata laps või pärast ärkamist autost välja kõndida ning sattuda liikluskeerisesse. Kui aga vanem on jätnud võtmed autosse, võib mõni hakkajam laps, kas siis meelega või kogemata auto käivitada ning see võib liikuma hakata ja sattuda liiklusavariisse.

Liikluses osalemist ei tohi kindlasti võtta kui ohtlikku ellujäämisüritust. Lapse ohutuse jaoks on oluline läbi mõelda, kuidas sa liikluses osaleda ning kuivõrd panustad lapse turvalisusesse. Soovime sulle ohutu liiklemist ning läbimõeldud otsuseid.

Vaata ka: Laste turvatooli valimine – ECE R44/04 või ECE R129

Nõuanded lapse ohutuks sõidutamiseks autos

 • Sõiduta last ainult tema pikkusele ja kaalule sobivas turvaseadmes.
 • Lapse turvaseadet ostes veendu, et selle kasutusaeg ei ole juba lõppemas. Ära kasuta turvaseadet mille kasutusaeg on lõppenud.
 • Ära osta võõrast kasutatud turvaseadet.
 • Pane oma laps autosse ja võta ta autost välja ainult kõnnitee poolselt küljelt.
 • Võimalda pikemal sõidul oma lapsele ja endale puhkepause iga kahe tunni tagant, et selga ja jalgu puhata.
 • Ära aseta lahtiseid esemeid auto tagumisele aknalauale ja istmetele, sest kokkupõrke korral muutuvad need eluohtlikeks lendavateks esemeteks. Kui autos on kinnitamata sõitja või koduloom, siis ohustab ta teisi sõitjaid.
 • Pikemate sõitude korral vajab laps tegevust, kuid autosse kaasa võetavad mänguasjad ei tohi olla rasked või teravate nurkadega.
 • Ära jäta oma last kunagi üksi autosse istuma või magama!
 • Riieta oma laps sõidu ajaks nii, et turvarihmad oleksid tihedalt vastu lapse keha.
 • Enne sõidu alustamist kontrolli, et uksed on lukustatud lasteluku abil. Väikelapsed võivad sõidu ajal ootamatult ukse avada.
 • Kinnita turvavöö nii esi- kui tagaistmel!

Video ja ekraanipilt: Maanteeamet
Transkriptsioon ja toimetus: Raseduskalkulaator