Terve imik ei vaja esimesel 6 elukuul rinnapiimale lisaks muud toitu ega jooki. Mida väiksem on laps, seda vähem omastab ta uut toitu ning seda suurem on oht asendada ainsat õiget toitu emapiima. Lapse vajadused suurenevad koos kasvamisega. Poole aasta vanusele lapsele on aeg hakata pakkuma uusi maitseid ning harjutama tahke toidu neelamist.

Uus toit ei asenda rinnapiima, vaid tuleb sellele lisaks. Imetamist jätka endistviisi nii, kuidas laps soovib. Lisatoitu paku pärast rinnaga toitmist, et lapse huvi rinna vastu ei väheneks. Ole kannatlik ja mõistev, julgusta last sööma, arvesta tema märguannetega, väldi ebameeldivaid kogemusi ja sundimist. Katseta erinevate toiduainete, maitsete, toidu konsistentsi ja söömisviisidega.

Alusta väikestest kogustest – üks uus toiduaine korraga. Jälgi lapse reaktsioone ja seedimist. 4-5 päeva pärast võid menüüsse lisada järgmise toiduaine ja hakata neid omavahel kombineerima.

Mõni laps ei soovi mitmeid kuid süüa tahket toitu korraga rohkem, kui 2-3 lusikatäit. Teine on valmis toidu kogust kiirelt suurendama kuni poole klaasini. Iga kuu võiks lisanduda 1 päevane toidukord, kus laps saab lisaks rinnapiimale ka muud toitu. Rinnapiima võib tahke toiduga asendama hakata alles pärast 9. elukuud.

Tahke toidu koguste suurenemisel paku lapsele tassist puhast vett. Tee ja magusad joogid imikule ei sobi. Valmista ja säilita toitu puhtalt ning ära soojenda korduvalt. Väldi mikrolaineahju. Eelista värskelt valmistatud toitu.

Esialgu olgu lisatoit pehme püree, mida saab pakkuda sõrmelt või lusikalt. Lisatoitu ei anta lutipudelist. Osa lapsi on 8 kuu vanuses suutelised neelama juba kahvliga peenestatud juurvilja, teised vajavad kauem pehmet püreed. Luba lapsel ise sõrmedega haarata ja suhu panna pehmeid toidutükke, kuid ära jäta teda sealjuures järelvalveta.


Seedimisraskuste või tervisehäirete korral loobu mõneks päevaks muust toidust ja paku lapsele ainult rinnapiima. Haiguse ajal julgusta last sagedamini rinda imema.

Vali lapse jaoks puhtad ja kvaliteetsed toiduained näiteks kodumaiseid põllu- ja aiasaadused. Esimeseks tutvumiseks sobib keedetud või aurutatud kõrvits või suvikõrvits, millele võib varsti lisada ka kartulit. Kui laps võtab köögiviljapüree hästi vastu, tuleks järgmisena sellele lisada hästi peenestatud liha. Teise toidukorrana paku 6-kuusele lapsele putru. Nii putru kui köögiviljapüreed võib vedelamaks teha rinnapiimaga. Puuvilju ja marju paku siis, kui laps on köögiviljade ja putrudega kohanenud. 8-kuuse lapse toidule lisa ka pisut taimeõli või võid.

Piimatooteid võib pakkuma hakata esimese eluaasta lõpus. Alusta 10-11 kuu vanuses hapupiimast, keefirist, maitsestamata jogurtist. Imiku toidule ei lisata soola ega suhkrut. Kala võiks pakkuda lapsele alates 9. elukuust. Sagedamini allergiat tekitavat munavalget võiks hakata lapsele pakkuma teisest eluaastast.

Maiustusi, gaseeritud jooke, vürtsiseid ja väheväärtuslikke toiduaineid lapsele ei anta.

Lapsele ja perele saab toitu valmistada koos. Valmista supp või hautis lapsele sobivatest toiduainetest, tõsta lapse portsjon kõrvale enne toidu maitsestamist (ka puljongikuubikud ei sobi lapsele) ning peenesta vastavalt lapse võimetele.

Pere toiduga kohanemine jätkub teisel-kolmandal eluaastal. Samal ajal võib jätkuda ka imetamine nii sageli ja nii kaua, kui ema ja laps seda soovivad. Emapiim on lapsele kasulik ka teisel ja kolmandal eluaastal. Laps vajab täiskasvanutest pisut erinevat menüüd ja söögiaegu kuni 7. eluaastani.