Rinnaga toitmine on asendamatu viis pakkuda lapsele ideaalset toitu kasvamiseks ja arenguks. Rinnapiim sisaldab parimas vahekorras kõiki imikule vajalikke mikro- ja makrotoitaineid ning piisavalt energiat esimesteks elukuudeks. Rinnaga toitmine toetab lapse sensoorset ja kognitiivset arengut, kaitseb last infektsioon- ja krooniliste haiguste eest.

Rinnaga toitmisel vali endale mugav asend istudes või lamades nii, et neli tähtsat tingimust on täidetud:

  • võta laps hästi enda lähedale (kõht vastu kõhtu)
  • säti laps näoga rinna poole nii, et ta ei peaks pead pöörama
  • jälgi, et lapse nina oleks kohakuti rinnanibuga, siis ta saab rinna haaramiseks pea pisut kuklasse lükata
  • toeta last nii kukla tagant turjalt, kui ka selja ja pepu alt, et tal oleks mugav

Laps tunneb rinna puudutust, avab suu ja hakkab otsima. Anna talle aega suu korralikult avada ning samal hetkel tõmba teda endale veelgi lähemale nii, et rind satub lapse suhu. Laps peab lisaks nibule haarama vähemalt sama palju või isegi kaks korda rohkem nibu ümber olevat pruuni nibuvälja. Ainult siis saab ta piima hästi kätte. Kui laps on õigesti rinnal, siis võib ta imeda nii kaua, kui soovib.

Vastsündinul kulub esialgu söömiseks päris palju aega – 20-30 minutit on üsna tavaline, kuigi mõned lapsed söövad ka kiiremini. Söömise ajal teeb laps rinda lahti laskmata puhkamiseks pause ja seejärel jätkab imemist. Söömist lõpetades laseb laps ise rinna lahti ja pöörab pea kõrvale.


Laps on õigesti rinnal, kui tema:

  • suu on laialt avatud
  • alumine huul on väljapoole pööratud
  • suus on lisaks nibule suur suutäis nibuvälja
  • nina ja lõug on surutud vastu rinda
  • põsed on ümarad ja punnis

Väga tähtis on ka sinu enesetunne. Valu ja ebamugavus annavad märku lapse valest imemisvõttest ning on Sulle signaaliks, et prooviksid algusest peale uuesti last rinnale panna. Esimesed päevad ongi õppimiseks, sest rinnad on veel pehmed ning lapsel on kergem harjutada.

Mida enam laps imeb, seda kiiremini piima tekib. Paljud lapsed korraldavad ka hiljem nn. tiheda imemise päevi, kui tunnevad, et vajavad rohkem piima. Päev või paar sagedat imetamist suurendab emapiima kogust märgatavalt ning laps muutub uuesti rahulikumaks. Mõned lapsed on igal õhtul teatud tunnid väga rahutud ning hoiavad piimakogust sedaviisi tasakaalus ning oma vajadustele vastavana.