Rinnapõletik algab tavaliselt ummistunud piimajuhast, mis sulgeb mõne rinnas olevatest piimasagaratest – piim ei pääse voolama ning tekib pais – kõva valulik tükk ühes rinnas. Põhjused võivad olla väga erinevad:
- liiga harv või lühike imetamine
- järsud muutused imetamiskordade arvus – laps jätab vahele öise söögikorra, liiga järsk lisatoiduga alustamine, lahusolek lapsest, tööle minek
- kitsas, pigistav rinnahoidja või ebamugav asend või sõrmede liiga tugev surve rinnale toitmise ajal
Ummistuse püsimisel surve rinnas suureneb, sest piima tekib juurde. Valu muutub tugevamaks ning lisandub halb enesetunne – gripi-sarnaselt kõrge palavik, vappekülm ja peavalu. Edaspidi võivad lisanduda ka mikroobid ja tekkida tõeline rinnapõletik. Seetõttu on oluline, et tegutseksid kohe õieti.
Kõige tähtsam on sagedamini imetamine ning siin on sul asendamatu abiline – sinu laps. Pane laps tihemini rinnale ja kui piima on palju rohkem (2-3-4 nädalat pärast sünnitust on see tõenäoline), siis tuleb mõned korrad ööpäevas ka korralikult lüpsta. Enne imetamist (lüpsmist) soojenda rindu – soe dušš, soe vann, soe kompress vms.
Toitmist (lüpsmist) alusta rinnanibude massaažiga (rulli sõrmede vahel ning venita pisut väljapoole) – toitmise ajal masseeri kergelt “tüki” kohta, nibu suunas. Pärast toitmist/lüpsmist pane “tüki” kohale külma 15-20 minutiks (purustatud jää läbi käterätiku, jahe mähis külma veega vms). Seejärel jäta rind mõneks tunniks rahule ja ära unusta vahepeal toita last ka teisest rinnast.
Tavaliselt paraneb enesetunne ja alaneb palavik 1-2 päeva jooksul ning tõelist põletikku ei kujunegi. Valulikkus tüki kohal rinnas võib kesta mõnevõrra kauem, kuid imetades see tavaliselt laheneb. Kui olukord ei lahene ja kõrge palavik püsib, pöördu kindlasti arsti poole. Vajadusel tuleb võtta ka antibiootikume. Ravi ajal jätka kindlasti imetamist.