Esimese trimestri lõppedes ei ole kõhubeebi väliste ohutegurite poolt mõjutatav, just neile teguritele mis võivad põhjustada väärarenguid.

Mis toimub beebiga raseduse neljandal kuul? Loode kasvab kiiresti, pea pole proportsionaalselt võrreldes kehaga enam nii suur ning jalad on kätest pikemad. Loote veresooned arenevad jõudsalt, samuti liigutab ta hoogsalt oma käsi ja jalgu.

Mis toimub sinuga? Tõenäoliselt on eelmisega kuuga võrreldes lisandunud 1-1,5 kehakaalu ning märkad talje paisumist, kuu lõpuks võib olla lisandunud isegi ligi viis kilogrammi. (Öeldakse, et kogu rasedusega võiks naine juurde võtta 10-15 kg.) Üldiselt hakkab kõhuke kasvama 14. ja 20. nädala vahel, seega pole vaja muretseda kui sa midagi veel ei märka. Sul võivad esineda peavalud, sest keha kohaneb vere hulga ja vere toonuse muutustega. Võib olla ka nina kinnisust ja ninaverejooksu, selle põhjuseks võib tihti lugeda rasedus manipuleerimist su immuunsüsteemiga, mis on muutunud vastuvõtlikumaks nakkustele ning kohaneb muutustega sinu kehas. Kuid tasuks jälgida ka oma stressitaset ja emotsionaalse pinge taset. Kui miski sulle muret valmistab, jaga seda oma arsti ja lähedastega (nii füüsilisi kui vaimseid väljakutseid). Mõnel naisel tekivad esimesed venitusarmid (puusadel, kõhul, reitel).


Rasedatel soovitatakse nüüd panna rohkem rõhku mugavale magamisasendile, tihti saadakse abi jalgade vahele ja rinnakorvi alla patju pannes – suurenenud kõht võib muuta magamise ebamugavamaks. Levinud nipp on magada vasakul küljel, mis soodustab vereringet ja aitab torkiva valu korral. Samuti tuleks meeles pidada, et värskes õhus liikumine, vee joomine ning tasakaalukas (ja kiudainerikas) toit aitavad end paremini tunda.

Isegi kui sa ei pea suurt lugu treenimisest, siis võiksid rasedana kodus treenida oma vaagnapõhjalihaseid. Kasvav beebi sinu sees rõhub neile lihastele ja on oluline, et vaagnapõhjalihased oleksid tugevad terve raseduse aja (neist on sul kasu ka sünnitusel).

raseduse 4 kuu

Rasedus nädalate kaupa – 4. kuu