Raseduse viiendal kuul tehakse tavaliselt lootele ka loote anatoomia uurimiseks ultraheli. Uuring annab ülevaate loote kasvust ja arengust, seda tuntakse ka kui loote väärarengu skriining. Selle uuringu käigus on enamasti võimalik ka teada saada kas beebi on poiss või tüdruk. Lisaks aitab see täpsustada raseduse suurust ja sünnituse tähtaega.

Mis toimub sinuga raseduse viiendal kuul? Viiendal kuul hakkavad mõned rasedad tundma kõhubeebi liigutusi, mis on küll üsna õrnad alguses. Lootel hakkab tekkima oma päevaplaan, millal magada ja millal harjutada eelseisvaks eluks treenides. Lapse süda lööb praegu ema omast ligi kaks korda kiiremini.

Mõnel naisel tekivad veenilaiendid jalgadele, seda põhjustab suurenenud emakas, mis segab vereringet südame ja jalgade vahel ning põhjustab vererõhu tõusu jalgades. Madal vererõhk ja aeglasem südametöö võivad tekitada peapööritust ja mõnel juhul isegi minestamist (kui seda juhtub mitu korda päevas, räägi sellest arstiga). Rasedad võiksid istudes tõsta jalad kõrgemale, vältida survet reitele ning istumist jalg üle põlve. Samuti võivad sõrmed, jalad ja pahkluud paiste minna, neid tähelepanekuid peaks jagama oma ämmaemandaga.


Pea meeles, et saad söögiga kõige paremini kaasa aidata piisavale vitamiini hulgale oma kehas (nii enda kui beebi jaoks). Raua saamiseks söö mune, peeti, spinatit, ube, läätsesid, peterselli, tomateid, suvikõrvitsat. Kaltsiumi saad kui sööd rosinaid, kala, spinatit, aedube, sojaube, viigimarju, ploome, datleid, riisi. Magneesiumit saad pähklitest, täisteratoodetest ja lehtköögiviljadest.

Püüa lõdvestuda ja nautida rasedust, kõhubeebile mõjuvad sinu positiivsed mõtted, hea tuju ja armastatuse tunne (nii sinu armastus beebi vastu kui see, et sa ise tunned end armastatuna).

raseduse 5 kuu

Rasedus nädalate kaupa – 5. kuu