Mis toimub sinuga raseduse üheksandal kuul? Visiidid ämmaemanda juurde on sagedasemad kui varem, umbes iga 2 nädala tagant. Kontrollitakse vererõhku ja uriini.

Kui märkad turseid kätes-jalgades, siis püüa rohkem vett juua. Seljavalu selgitatakse lihaste ja sidemete lõtvusest, ka sinu keha valmistub sünnituseks. Samuti on normaalne tunda sagedamini vajadust urineerida, sest emakas surub põit vastu vaagnaseinu ja see teeb põiemahu väiksemaks. Kui loode laskub alla võid saada leevendust hingamisele ja kõrvetistele, aga tasub jälgida seedimist (gaasid ja kõhukinnisus on tavaline selles olukorras). Mõnel rasedal naisel muutub raseduse lõpus kõndimine ebamugavaks, kardetakse et justkui beebi võib välja kukkuda – nii see pole! Tervisekontrollis vaadatakse üle, et kõik oleks korras, nii asend kui ka südamelöögid. Kui miski sind muretsema paneb, siis aruta seda ämmaemandaga. Püüa puhata ja koguda jõudu!

Kuna ema rinnapiim on beebi jaoks parim toit, siis püüa natuke tutvuda rinnaga toitmise teemadega. Selle tähtsusest, esimestel päevadel esinevatest probleemidest, õigest toitmise asendist jms. Sellest kõigest räägitakse näiteks perekoolis. Sa ei pea kõike ise teadma ega leiutama, kuula mida sulle räägitakse. Me kõik oleme mingil hetkel esimest korda emad, keegi meist pole saanud harjutada seda kõike mis ees ootab esimese lapsega.

Sünnituse lähenemisele võib viidata limakorgi eritumine. Limakork paikneb emakakaelas ja kaitseb emakat bakterite eest. Selle eritumine viitab keha ettevalmistumist sünnituseks, öeldakse, et järgmise 72 tunni jooksul algab sünnitus.


Ära muretse, tunned oma keha piisavalt, et aru saada kui õiged sünnitusvalud algavad. Enamasti algavad need emaka ülevalt poolt ning liiguvad alaselga ning vaagnaluusse. Valud muutuvad tugevamaks ja tihedamaks ning neid ei leevenda enam kehaasendi muutmisega. Kui kahtled endas, siis helista oma ämmaemandale.

Sünnitus ei alga nii nagu oled filmides näinud, dramaatilise vete puhkemisega. Reaalsuses on see igal naisel veidi erinev, mõnel tulevad veel tilk haaval, teisel jälle aktiivse sünnitusprotsessi käigus või sünnib laps üldse lootekotis. Kui on raske eristada kas tilgub lootevett või uriini, siis tea, et uriini suudad sa tagasi hoida, aga lootevett mitte.

Mis toimub beebiga? Kõhubeebi pupillid hakkavad nüüd reageerima valgusele. Kuigi me ei tea mida kõhubeebi mõtleb, siis teame, et magades näeb ta juba und. Nabanöör on väga libe, see aitab vältida tihedaid sõlmi ja lapse pigistamist, selle pikkus on sündimata lapsel ligi pool meetrit ning läbimõõt on ca 2-3 cm. Su kõhubeebi on kehaliselt valmis sünniks, aga immuunsüsteem vajab veel viimaseid nädalaid tugevnemiseks ja arenemiseks. Peale sündi jätkub immuunsüsteemi areng emapiima toel kust ta saab vajalikke antikehi. Üheksandaks kuuks on beebi end tavaliselt peaseisu keeranud (pea alla poole nagu loomuliku sünnituse jaoks parim on), aga ta võib ka jätkata enda keeramist erinevatesse asenditesse (juhul kui lootevett on palju ja see võimaldab asendite muutmist). Kuna laps on suur ja lootevett tema suurusega võrreldes vähem kui varem, siis võivad beebi liigutused tunduda kui torked. Liigutusi on jätkuvalt harvemini tunda, kuid siiski peaksid suutma tunda iga päev 10 liigutust (kui sa seda ei tunne, siis konsulteeri oma ämmaemandaga). Keha katnud lootevill kaob järk-järgult, lootevõiet võib sündides veidi näha õlgadel ja kätel, see imendub iseenesest läbi beebi naha.

Öeldakse, et on hea kui beebi on peaseisus enne 37. nädalat. Kui beebi on mõnes teises asendis (näiteks tuhar-, jalg- või näguseisus) võivad arstid langetada otsuse keisrilõike kasuks.

Ligikaudu 80% beebidest sünnivad 38. ja 42. nädala vahel, vaid 5% õigel kuupäeval. Rasedus loetakse ülekantuks siis kui täitub 42. nädal ning siis kutsutakse tõenäoliselt sünnitus esile.

Naudi neid imelisi viimaseid päevi, võib olla tunde, enne uue ilmakodanikuga kohtumist!

raseduse 9 kuu

Rasedus nädalate kaupa – 9. kuu

37. rasedusnädal
38. rasedusnädal
39. rasedusnädal
40. rasedusnädal